Tema

“ Sınırlı Kaynaklarla Sınırsız Tasarımlar”

Tüketicilerin bilinç düzeyinin artması ile birlikte, bebek ve çocuk giyiminde çok işlevli, dayanıklı, sağlık açısından güvenilir ve sürdürülebilir ürün talebi oluşmaktadır. Bu bağlamda doğal ve sürdürülebilir malzemeler kullanmak, atıkları en aza indirmek ve yeniden kullanımlarını gözden geçirmek, geri dönüşüm, ileri dönüşüm, karbon ayak izinin takibi ve su tüketimini azaltmak gibi konular günümüzün en önemli başlıkları halini almıştır.

Günlük yaşamda pandemi ile birlikte ev ve sokak arasındaki sınırların keskinleştiği ancak giyim açısından da bir o kadar belirsizleştiği bu günlerde içeride ve dışarıda kullanılabilecek, rahatlık ve konforun öne çıktığı, doğal malzemelerle üretilmiş ürünler tercih edilmektedir.

5.JunioShow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması’nda yarışmacılardan; tasarım sürecine sürdürülebilir uygulamaların ve malzeme seçimlerinin dahil edildiği, çok işlevli, dayanıklı, uzun ömürlü, farklı durum ve zamanlara göre uyarlanabilir özelliklere sahip, parlak renklerin ve eğlenceli özelliklerin kullanıldığı, pozitifliği teşvik eden ürünler tasarlamaları beklenmektedir.