Şartname

JUNIO SHOW BEBEK VE ÇOCUK GİYİM
GENÇ TASARIMCILAR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 1. YARIŞMANIN ADI VE TÜRÜ:

JUNIOSHOW BEBEK VE ÇOCUK GİYİM GENÇ TASARIMCILAR YARIŞMASI

 1. YARIŞMA HAKKINDA

“4.Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması” BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) ve BEKSİAD (Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş adamları Derneği) tarafından düzenlenmekte, bebek ve çocuk giyim gruplarınca desteklenmektedir.

 1. YARIŞMANIN AMACI
 • Bebek ve çocuk giyim alanında katma değeri yüksek tasarımların geliştirilmesine destek vermek,
 • Sektörün uluslararası pazardaki rekabet gücünü artırmak,
 • Tasarımcıların ilgisini bu alana çekmek ve onları sektörle buluşturmak,
 • Bebek ve çocuk giyim sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımlar ile yaratıcı tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
 • Sektöre yenilikçi ürünler kazandırmak,
 • 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmaktır.
 1. YARIŞMANIN BAŞVURU KOŞULLARI
 • Yarışmaya katılacak öğrencilerin; üniversitelerin tekstil, giyim, tekstil/giysi tasarımı ve moda ile ilgili ön lisans programlarında, lisans bölümlerinde veya yüksek lisans programlarında öğrenci olmaları gerekmektedir. Adı geçen bölümlerden son 6 ay içinde mezun olmuş kişiler de yarışmaya başvuru yapabilir.
 • C. ve K.K.T.C. vatandaşı olup yurtiçi ve yurtdışında okuyan ya da son 6 ay içinde mezun olmuş; aynı zamanda yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler katılabilir.
 • Yarışmaya katılan her projede özgün olma şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa BTSO tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
 1. YARIŞMANIN KAPSAMI

4.Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması” nda ilan edilen tema kapsamında, yarışmada 2 ayrı kategoride toplam 6 ödül olmak üzere; 1.’lik, 2.’lik, 3.’lük ödülü verilmektedir.

 1. YARIŞMANIN TEMASI

“Dünyayı Keşfediyorum, Oyunla Büyüyorum”

Yetişkinler için sadece bir eğlence aracı gibi görülen oyun aslında çocukların yeni şeyler öğrendikleri, kendilerini, etraflarını, hayatı, kısacası dünyayı keşfettikleri eğitici ve önemli bir uğraştır. Çocuklar oyun ile hem öğrenme hem de kendilerini ifade etme becerilerini geliştirebilirler. Aynı zamanda oyun; çocukların meraklı öğrenme isteklerine cevap vererek, büyüme serüvenlerinde çocuklara keyifle eşlik eder.

Çocukların bu önemli ve bir o kadar keyifli uğraşını tema edinen yarışmada katılımcılardan; çocukların büyüme ve dünyayı keşfetme süreçlerinde önemli bir araç olan “oyun”u temel alarak, onların meraklı kaşif ruhlarını yansıtan, adeta birer oyun aracı olarak kullanılabilecek ürünler tasarlamaları ve bu ürünler ile bebek ve/veya çocuk koleksiyonları oluşturmaları beklenmektedir.

Oluşturulacak koleksiyonların; oyunun hayal gücü ve yaratıcılık üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak hazırlanmış, çocuklarda keşfetme ve merak duygusu uyandıracak, fonksiyonel özelliklere sahip ürünleri içermesi gerekmektedir.

 1. YARIŞMA KATEGORİ İÇERİĞİ
 2. Kategori 0-1 Yaş Bebek Ürünleri

Bu kategoride katılımcılardan hastane çıkış ürünleri (tulum, body, önlük, şapka, alt zıbın, tek alt ve battaniye) tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Hazırlanacak paftalarda, hastane çıkış ürünleri grubuna ait (tulum, body, önlük, şapka, alt zıbın, tek alt ve battaniye vb.) birbiriyle uyumlu (en az 5 en fazla 15 adet) farklı ürün tasarımını içeren kapsül bir koleksiyon yer almalıdır.

 1. Kategori 1-10 Yaş Çocuk Giysi Ürünleri

Bu kategoride katılımcılardan kız çocuk giysi ürünleri için; elbise ve abiye elbise, etek, bluz, ceket, hırka, yelek, eşofman takım, sweatshirt, t-shirt, mont, palto, yağmurluk, atkı-bere-eldiven, pijama ürün tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Erkek çocuk giysi ürünleri için ise ceket, pantolon, gömlek, takım elbise, hırka, yelek, eşofman takım, sweatshirt, t-shirt, mont, palto, yağmurluk, atkı-bere-eldiven, pijama ürün tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Hazırlanacak paftalarda bir ürün grubuna ait ürünler (örnek: mont koleksiyonu, abiye elbise koleksiyonu, takım elbise koleksiyonu, gömlek koleksiyonu) olabileceği gibi, birkaç farklı ürün tasarımını (etek, bluz, pantolon, hırka, gömlek gibi ürünleri) içeren kapsül bir koleksiyon (en az 2 parçadan oluşan kombinler) da olabilir.

Bu kategori için hazırlanacak kapsül koleksiyonun; birbiriyle uyumlu 3’ü kız ve 3’ü erkek çocuk ürün tasarımı olacak şekilde 6 farklı (tek parça elbise veya en az 2 parçadan oluşan kombinler) tasarımdan oluşması gerekmektedir.

 1. YARIŞMA BAŞVURUSU İÇİN DİJİTAL ORTAMDA YÜKLENMESİ GEREKENLER
 • Yarışma başvuruları, dijital ortamda internet üzerinden yapılacaktır. Proje sahiplerinin başvuru sırasında aşağıda yer alan tüm belgeleri, sisteme PDF formatında taratarak yüklemeleri gerekmektedir.
 • Tasarım Yarışması Fotoğraflı & Islak İmzalı Taahhütname/Başvuru Formu (Şartname ekinde yer alan EK1) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Islak İmzalı 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İle İlgili Aydınlatma/Bilgilendirme Formu (Şartname ekinde yer alan EK2) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Okuduğu okuldan alınan güncel tarihli, ıslak imzalı, kaşeli Öğrenci Belgesi (E-devlet çıkışlı resmi öğrenci belgesi de kabul edilecektir) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Mezun ise diploması (Son 6 ay içinde mezun olmuş olması gerekmektedir)
 • Fotoğraflı Özgeçmiş (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Proje Paftaları (Tema paftası, ürün anlatım paftası ve teknik çizim paftası) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)

PROJE PAFTALARI

TEMA PAFTASI:

Koleksiyona ait açıklama bilgilerinin bulunduğu maksimum 50 kelimeden oluşan bir metin ve koleksiyona ait esin kaynaklarının (görsel veya metin), malzeme, kumaş ve aksesuarlar için araştırma, kavramsal yaklaşım, koleksiyon ismi gibi bilgilerin yer aldığı 50*70 boyutunda bir adet tema paftası (Mood Board) tasarlamalıdırlar.

TEKNİK ÇİZİM PAFTASI:

Koleksiyona ait giysileri anlatan teknik çizim, tasarımda kullanılan kumaş veya kumaşlardan örnekler (taratılarak eklenebilir), kullanılacak malzeme ve aksesuarları vb. belirten örnekler ve gereken açıklamalar 50*70 boyutundaki teknik çizim paftasında yer almalıdır.

ÜRÜN PAFTASI:

Tasarımların bebek veya çocuk üzerine giydirilmiş şekilde görsellerini içeren paftadır. Ürünlerin var ise, kullanım kolaylığı sağlayan işlevsel önerileri de 50*70 boyutundaki ürün paftasında yer almalıdır.

Yarışmacılar 1 adet tema paftası, 2 adet teknik çizim ve 2 adet ürün paftası olmak üzere toplamda 5 adet pafta hazırlayarak yarışmaya katılabilirler.

Yüklenecek tüm paftalar,50cm x 70cm ölçülerinde yatay olarak hazırlanmalıdır. Başvuru aşamasında tüm paftaların tek bir PDF dosyası haline getirilerek sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Başvuru dosyası; PDF formatında hazırlanmalı, çözünürlüğü 100 DPI olmalı, 50 MB’ı geçmemeli ve yarışmanın internet sitesinde bulunan “online başvuru” bölümünde talep edilen şartlara uygun olarak gönderilmelidir.

Her paftada koleksiyon ismi ile her paftanın sol üst köşesinde sadece sistem tarafından yarışmacıya iletilen 3 harf ve 3 rakamdan oluşan rumuz yer almalıdır. Yüklenecek olan pafta üzerinde rumuz dışında, yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır.

Eserini yükleyen her bir tasarımcı, başvurusunu doğru ve eksiksiz olarak tamamladığını belirten onay teyidini sistem tarafından kendisine gönderilen mail ile birlikte ekranda görecektir.

Proje sahiplerinin, başvuru sırasında yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Eksik bilgi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 1. YARIŞMA AŞAMALARI

1.Aşama: Online Eleme

Online eleme aşamasında; tüm başvurular aşağıda belirtilen eleme kriterlerine göre jüri üyeleri tarafından incelenerek değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda final elemeye katılma hakkı kazanan 0-1 yaş bebek kategorisinde 10 proje ve 1-10 yaş çocuk kategorisinde 10 proje olmak üzere toplamda 20 proje belirlenecektir.

Online Eleme Değerlendirme Esasları

 • Temaya uygunlukları,
 • Malzeme kullanım biçimleri,
 • Anlatım ve sunum yeterlilikleri,
 • Yaratıcılık ve yenilikçilik düzeyleri,
 • Koleksiyon fikirlerinin geliştirilebilir ve uygulanabilir olması online eleme kriterleridir.
 1. Aşama: Final Eleme

Final eleme jürisi, her bir kategoride ödül almaya hak kazanacak ilk 3 finalisti, toplamda 6 finalisti belirleyecektir.

Final Eleme Değerlendirme Esasları

 • Tasarımcının yaratıcılık düzeyi
 • Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği
 • Ürün tasarımının uygulama tekniklerinin geliştirilebilir olması ve uygulanabilirliği
 • Ürün tasarımında malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu
 • Ürün tasarımlarının katma değer yaratma ve pazar oluşturabilme düzeyleri
 • Ürünün katma değerini artırıcı, teknik özelliklerini geliştirici ve fonksiyonel olma özelliği
 • İhraç edilebilir ve günlük hayatta giyilebilir olma özelliği
 • Ürün tasarımlarının koleksiyon oluşturabilme düzeyi
 1. GENEL AÇIKLAMALAR
 • Yarışmaya katılacak proje sahipleri ön eleme aşaması için 22 Kasım 2019 tarihi saat:17.00’ye kadar web sitesi üzerinden talep edilen şartlara uygun olarak dijital ortamda başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Sisteme yüklenen tüm evrak asıllarının (ıslak imzalı ve elle doldurulmuş halde) online eleme aşamasını geçerek final elemeye kalmaya hak kazanan yarışmacı tarafından tamamlanarak, Yarışma Sekretaryası’na teslim edilmesi zorunludur.
 • BTSO gerekli olabilecek diğer tüm belge ve bilgileri isteyebilir.
 • Ödül kazanan proje sahibi talep edilen evrakları göndermez ise ödüle ilişkin ödeme yapılmayacaktır.
 • Yarışmacılar tek bir kategoriden sadece bir proje ile başvurabileceği gibi; her iki kategoriden de başvurmak istedikleri takdirde, her bir kategoriden sadece bir proje olmak üzere toplamda en fazla iki proje ile başvurabilirler. Her bir proje bağımsız olarak değerlendirilecek olup her bir projeye özgün bir rumuz atanacaktır.
 • Başvuru esnasında yüklenecek olan pafta üzerinde, rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır. Sunum paftaları üzerinde rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir işaret veya belirleyici herhangi bir iz görülmesi durumunda proje yarışma kapsamından çıkarılacaktır. (Paftanın sol üst köşesinde sistem tarafından yarışmacıya iletilen 3 harf ve 3 rakamdan oluşan rumuz bulunmalıdır. Örneğin; ABC123)
 • Yarışma başvuru dosyaları online eleme ve final elemesi olmak üzere iki aşamada değerlendirilecektir.
 • Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname ile katılım sırasında katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
 • Yarışmaya gönderilen tasarımlarda özgünlük, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş olması, düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa BTSO tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve nakit tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen tasarımların özgün bir eser olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir, grup katılımı kabul edilmez.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmacıların tasarımlarında özgün ve yenilikçi öneriler geliştirilmesi beklenmektedir. Jüri ödüle layık proje bulmadığı takdirde ödül kademelerinden herhangi birini boş bırakabilir. Ödüllere ilişkin ödemeler evraklarını eksiksiz olarak göndermiş proje sahiplerinin hesabına duyuru tarihinden itibaren 3 ay içinde yatırılacaktır. Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez (tasarımları ödül alsın ya da almasın) ve yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.
 • Jüri üyeleri, BTSO tarafından oluşturulacak olup, BTSO zorunlu hallerde jüride değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Jüri tarafından verilen kararlar kesin olup, itiraz yolu kapalıdır.
 • Katılımcılar bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmacılar, Jürinin kararlarına saygı göstereceklerini, yarışmaya katılmış olmakla beyan etmiş olurlar.
 • Yarışmaya son başvuru tarihi 22 Kasım 2019 tarihi saat 17:00’a kadardır. Ancak BTSO yarışma takviminde yer alan tüm tarihleri ve saatleri değiştirme hakkını saklı tutar.
 1. YARIŞMA SONUÇLARININ İLAN ŞEKİLLERİ

Kazananların isimleri yarışma internet sitesinde duyurulacak, dereceleri ödül töreninde açıklanacaktır.

 1. ÖDÜLLER

Bebek ve Çocuk Giyim Tasarım Yarışması için yukarıda belirlenen katılımlarda başarılı bulunan projeler ödül töreninde açıklanacak, ödüllere ilişkin ödemeler eksiksiz evrak göndermiş proje sahiplerinin hesabına ödül töreninden itibaren 3 ay içinde yatırılacaktır.

Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, tasarımları ödül alsın ya da almasın yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.

 

Her bir kategoride;

Birincilik Ödülü: 10.000 TL,

İkincilik Ödülü: 5.000 TL,

Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL. 

*BTSO yukarıda belirtilen tüm ödüllerde değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

Yurt Dışı Tasarım Bursu

Bebek ve Çocuk Giyimi Tasarım Yarışması’nda dereceye giren (ilk 3) yarışmacılar; T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen 2008/2 sayılı Tasarım Desteği hakkında, tebliğ kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı’nın onaylaması halinde yurtdışı eğitim hakkı kazanır. Söz konusu tebliğin ilgili bölümü aşağıda sunulmuştur.

“2008/2 Sayılı Tebliğ’in 6’ncı maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde, tasarım yarışmalarının gerçekleştirilmesi sonrasında; dereceye giren tasarımcılardan yurt dışı eğitim desteğine başvurmak isteyenler, mevzuatta yer alan tasarım konusunda uluslararası çapta tanınan eğitim kurumlarına başvurularını yaparlar.  Tasarımcılar, yurt dışı eğitimlerine ilişkin olarak başvurdukları eğitim kurumlarından kabul almalarını müteakiben mevzuatta yer alan belgelerle birlikte tasarım yarışmasını düzenleyen iş birliği kuruluşuna başvururlar. İlgili iş birliği kuruluşu nihai incelemenin yapılabilmesi ve yurt dışı eğitim desteği sağlanacak tasarımcıların belirlenmesi amacıyla adaylara ilişkin listeyi mevzuatta yer alan belgelerle birlikte yarışmanın gerçekleştiği yılı takip eden 2 (iki) takvim yılı içerisinde olmak kaydıyla her yılın Nisan ayında Bakanlığa iletir.”

Ayrıca yurtdışı eğitim hakkı kazanan yarışmacının yurtdışı eğitime başlayabilmesi için, Ticaret Bakanlığının ilgili mevzuatı çerçevesinde talep edilen yabancı dil yeterlilik belgesinin, yarışmacı tarafından temin edilmesi gerekmektedir.

Burstan faydalanacak proje sahiplerinden, BTSO tarafından belirlenecek konulara ilişkin ücretsiz olarak sunum, rapor vb. talep edilebilecektir.

 1. YARIŞMA TAKVİMİ
Online Başvuruların Başlaması : 23.09. 2019
Son Başvuru Tarihi : 22.11.2019 – 16:59
Online Eleme : 02.12.2019 – 09.12.2019
Final Eleme : 21.12.2019
Finalistlerin Duyuru Tarihi : 24.12.2019
Ödül Töreni Tarihi : Junioshow 2020 Ocak Fuarı (8-11 Ocak 2020)
 1. JÜRİ ÜYELERİ

Jüri üyeleri, BTSO tarafından oluşturulacak olup, BTSO zorunlu hallerde jüri üyelerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Jüri tarafından verilen kararlar kesin olup, itiraz yolu kapalıdır. Katılımcılar bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmacılar, jürinin kararlarında saygı göstereceklerini, yarışmaya katılmış olmakla beyan etmiş olurlar.

BTSO personeli, görevden çekilmiş olsalar bile jüri üyeleri ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan kişiler yarışmaya katılamaz. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül verilmişse, BTSO tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır.

 1. MODERATÖR
 • Moderatör, jüri üyeleri ile yarışmacılar arasındaki iletişimi ve bilgi alışverişini (yarışmacılardan soru alınması, jüri cevaplarının yayınlanması, jüri üyeleri ile yarışmacılar arasında koordinasyonu sağlayan, tüm süreci kontrol eden vb.) sağlayarak, başvuruları teslim alan, düzenleyen ve jüri değerlendirilmesine sunulmasını sağlayan bağımsız danışmandır.
 1. FİKRİ VE SİNAİ MÜLKİYET HAKLARI ve ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜLME ŞEKLİ
 • Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük” şartı aranmaktadır. Proje konusu tasarımın vb. daha önce başka bir yerde kullanılmamış olması, ticarileşmemiş olması, diğer kurum ve kuruluşları çağrıştırmaması gerekmektedir. Teslim edilen tasarımın vb. Türk Patent ve Marka Kurumu’nca daha önce korunmaya alınmamış olmalı, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Sunulan tasarım vb. daha önce bir yerde kullanılmamış ya da ticarileşmemiş olmalıdır. Jüri tarafından kopya olduğu anlaşılan tasarımlar vb. değerlendirmeye alınmayacaktır. Tasarımın vb. kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir. Tüm sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan BTSO, Jüri ve Yarışma Sekretaryası sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda, yarışmanın ödülü iptal edilerek, kendisine verilenler geri alınır.
 • İlk 3 dereceye giren tasarımlar BTSO arşivinde muhafaza edilir, yarışmacılar BTSO’nun söz konusu tasarımları sergileme ve kullanma hakları olduğunu kabul eder.
 • Herhangi bir yerde kullanılmış, yayımlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Fikri mülkiyet haklarını ihlal eden tasarım sunumları diskalifiye edilecektir. Üçüncü kişilerin bütün yasal girişimlerinin sorumluluğu yarışmacıya aittir. Yarışmaya katılan tasarımların fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiği yarışma sonuçlandıktan sonra anlaşılsa dahi, ödül geri alınır.
 • Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname ile (EK1) katılım sırasında katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
 • 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre, yarışmaya katılan bütün tasarımcıların, yarışmaya katıldıkları “yeni ve ayırt edici özelliğe sahip” tasarımlarının korunması için, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurma ve tasarımlarına (masrafları kendilerince karşılanarak) “Tasarım Tescil Belgesi” almaya hakları vardır. Arzu eden tasarımcılar, Türk Patent ve Marka Kurumu, Hipodrom Cad. No:13 Yenimahalle 06560 Ankara adresine başvurabilirler.
 • Tasarım Yarışmasında yer alacak tasarımlar hakkında üçüncü şahıslar tarafından fikri ve sınai hak ihlali nedeniyle BTSO/Genel Sekreterlik/Jüri/Organizatör aleyhine yöneltilebilecek sorular, iddialar, ihtarlar, açılabilecek kanuni ve hukuki süreçler ile davalar ve yasal takipler Tasarım Yarışması’na başvuruda bulunmuş kişi tarafından münferiden üstlenilecektir. Bu konuda Tasarım Yarışması’nı düzenleyen BTSO/Genel Sekreterlik/Jüri/Organizatörün hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İle İlgili Aydınlatma/Bilgilendirme Formunun (şartname ekinde yer alan) kişi tarafından imzalanması ile bu form, yarışmacı ve BTSO arasında yapılmış bir anlaşma olarak kabul edilecektir.
 • Yarışma sonrası, dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında BTSO, Ticaret Bakanlığı ve jüri ve yarışma sekretaryasından hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Yarışmayı düzenleyen ve finanse eden BTSO, yarışmaya katılan tüm projeleri ücretsiz olarak; yayımlamak, arşivlemek ve yurtiçi ve yurtdışında sergilemek haklarına süresiz sahip olacaktır. Yarışmaya sunulan tasarımlar, yarışma bitiminden itibaren 1 ay içerisinde Yarışma Sekretarya ’sına yapılacak yazılı talep çerçevesinde geri alınabilir. 1 ay sonrasında gelen iade talepleri değerlendirilmeyecektir ve herhangi bir hak talep edilemeyecektir.
 • Yarışmada dereceye giren tasarımların, 5846 sayılı “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” kapsamında korunacak bir eser oluştuğunda bu eserin işleme, çoğaltma, yayma, temsil, kamuya iletim gibi mali hakları, tasarımların 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında korunan yeni buluşlara patent ve faydalı model belgesi alınması hakları münhasıran yarışmaya katılan yarışmacılara aittir. Bu hakların belirli bir süre kullanımı için lisans almak isteyenler ile bu hakları devir almak isteyenlerin, BTSO dan bağımsız olarak, yarışmacılarla sözleşme yapmaları ve ödenecek bedel konusunda tarafların anlaşmaları şarttır.
 • Öncelik haklarını kullanarak lisans veya devir almak isteyen BTSO ve Ticaret Bakanlığı üyeleri ödemek istedikleri bedelden daha fazla bir bedelin başkaları tarafından önerilmesi durumunda, BTSO ve Ticaret Bakanlığı üyelerinin önalım haklarını kullanmaları, yarışmacılarla birlikte yeniden belirlenecek bedele göre olabilir.
 • Serbestçe belirlenen ve BTSO ve Ticaret Bakanlığı üyeleri tarafından fiyat yüksekliği sebebiyle kabul edilemeyen eserlerin üçüncü kişiye devrine engel olunmaz. Üçüncü kişiye devirde, fiyatın yükseltilmesi veya şartnamenin hükmünün geçersiz kalınması için muvazaa yapılmış olursa BTSO ve Ticaret Bakanlığı üyesinin bundan dolayı zedelenen haklarını talep etme hakları vardır.
 • Yarışmaya katılan yarışmacıların haklarının lisans veya devir alınarak kullanılması durumunda, yarışmacıların; proje konusuna göre, tasarımcı veya eser sahibi veya buluşu yapan olarak adlarının belirtilmesini istemek hakları saklıdır.
 • BTSO, yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımların sergilenmesi amacıyla, bir ya da birden çok sayıda örnek modelini üretebilir ve bu modelleri geçici ya da sürekli olarak sergileyebilir.
 • Bu halde yarışmaya katılan, seçilen eserinin BTSO’ya süresiz ve bedelsiz olarak tam kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak, gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arz ile ilgili gerek maddi gerekse manevi bilumum haklar için BTSO’ya tam lisans/yetki verdiğini kabul eder.
 • BTSO yarışmaya katılan eserleri; kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçası olarak, BTSO’yu temsil edecek her türlü basılı materyal ve dijital ortamda, medya ve reklam çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kâğıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılıp çoğaltılabilecektir. Bu bağlamda, katılımcı ödül dışında herhangi bir telif hakkı/bedel talep edemeyecektir. Hangi tasarımların bu çalışmada yer alacağı ya da almayacağı BTSO’nun takdirindedir.
 • Yarışmada ödül alan tasarımcının aldığı ödül tutarının T.C. kanunlarına göre vergi sınırını geçmesi halinde, verilmesi gereken vergiye ilişkin yükümlülük ilgili tasarımcıya aittir.
 • Jüri, yarışmanın yararlılığı açısından gerekli gördüğünde, her bir kategorideki kazananların sayısını sunumların kalitesi ve miktarına göre değiştirme hakkına sahiptir. Projelerin ödüle layık görülmemesi durumunda dilerse bir kategorideki boş kalan dereceyi aynı veya farklı kategorilerdeki dereceler arasında paylaştırabilir veya ödül kademelerinden herhangi biri veya hepsini boş bırakabilir.
 • Bu yarışmaya katılanlar, bu şartnamenin belirlediği koşulları kabul etmiş sayılırlar. BTSO şartnamede değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Söz konusu değişiklik yapıldığı takdirde, web sayfasında ve sosyal medya sayfalarında yayınlanır ve yarışmaya katılanlar güncel şartnamede yazan koşullar ile sorumlu olurlar.
 • İş bu şartnameden kaynaklanan veya şartnameyle ilişkili olan tüm uyuşmazlıklarda taraflar öncelikle, 6325 Sayılı Arabuluculuk Kanunu çerçevesinde, ARABULUCUK alternatif uyuşmazlık yöntemine başvuracaklardır. İhtilafın arabuluculukla çözümlenememesi halinde Bursa Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili kılınmıştır. Uyuşmazlığın esasına Türk hukuku uygulanır.
 1. DİĞER HUSUSLAR:

BTSO gerekli görünen hallerde katılımcılardan başvuru sırasında beyan edilen bilgilerin asıllarını isteyebilecek, katılım koşullarına uymayan başvuruları reddedebilecektir.

BTSO, yarışmacılar tarafından aksi talep edilmediği takdirde, katılımcılara ait bilgi ve resimleri projeleriyle birlikte duyurabilir ve yayınlayabilir.

 

 

 

 

 

FOTOĞRAF

EK1. TAAHHÜTNAME (BAŞVURU FORMU)

 

İMZA:……………………………………………………………………………………………….

RUMUZ:……………………………………………………………………………………………

 

ÜRÜN KATEGORİSİ

(Lütfen uygun kategorinin yanındaki kutuyu işaretleyiniz)

0-1 yaş bebek giysi ürünleri

1-10 yaş kız/erkek çocuk giysi ürünleri

 

BTSO  tarafından ulusal düzeyde düzenlenen “4. Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması ” şartnamesinde belirtilen şartları dikkatle okuduğumu, katılım yükümlülüklerine uyduğumu ve yarışma şartlarını tümüyle kabul ettiğimi, tasarımın daha önce ticarileşmediğini, fikri ve sınai mülkiyet haklarının tarafıma ait olduğunu, etkinlik sonrası sanayi ortaklığına ve işbirliğine yönelik BTSO tarafından yapılan anketlere 5 yıl süreyle düzenli olarak cevap vereceğimi, vereceğim bilgilerin doğruluğunu, projemin sergilenmesine, herhangi bir amaçla umuma açık hale getirilmesine, katalogda basılmasına, dağıtılmasına, poster sunumlarının bastırılmasına ve sergilenmesine, sözlü sunum ve proje önerilerimin kitap haline getirilmesine, PowerPoint sunumlarımın CD haline getirilmesine ve dağıtılmasına muvafakat verdiğimi ve bu hususlar ile ilgili olarak ücret talep etmeyeceğimi, işbirliği kuruluşlar tarafından daha önce düzenlenen aynı sektördeki tasarım yarışmalarının herhangi bir kategorisinde birinci olmadığımı ve ödül almadığımı, Ek2. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İle İlgili Aydınlatma/Bilgilendirme Formu şartlarını kabul ettiğimi, aksi halin tespiti durumunda diskalifiye edilmeyi kabul edeceğimi bu belge ile beyan ediyorum.

Yarışmaya katılım sağlamak üzere göndermiş olduğum “……………………………………” adlı proje şahsıma ait özgün bir çalışmanın nihai eseri olup, tüm yasal hakları şahsıma aittir. Diğer taraftan; aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda ise; tüm yasal çerçevede oluşacak sorumlulukların da şahsıma ait olduğunu bu belge ile kabul ederim.

 

KİŞİSEL BİLGİLER

ADI SOYADI:……………………………………………………………………………………………

DOĞUM TARİHİ VE YERİ:……………………………………………………………………….

T.C.KİMLİK NO: …………………………………………………………………

KAYITLI OLDUĞU ÜNİVERSİTE/BÖLÜM :……………………………………………..

MEZUN OLDUĞU ÜNİVERSİTE/BÖLÜM/YIL:…………………………………………

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES    :……………………………………………………………………………………………..

E-POSTA :……………………………………………………………………………………………..

TELEFON:……………………………………………………………………………………………..

GSM      :………………………………………………………………………………………………..

FAKS      :………………………………………………………………………………………………

 

EK2. 6698 SAYILI KIŞISEL VERILERIN KORUNMASI KANUNU İLE İLGİLİ AYDINLATMA/BiLGiLENDiRME FORMU

Veri sorumlusu ve varsa temsilcisinin kimliği
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Adres: Organize Sanayi Bölgesi Mavi Cadde 2. Sokak No: 2 16140 Nilüfer/BURSA

(2)1. Kişisel verilerin işlenme amacı, kapsamı ve süresi

Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması Şartnamesi ve başvuru formunuzda belirttiğiniz ve ödüle  hak kazanmanız halinde talep edilebilecek diğer kişisel verileriniz, şartnamede açıklanan amaçlara uygun olarak ve başvuru konusu ile sınırlı olmak üzere; katılımcının tanınması ve yarışma koşullarına uygunluğunun denetlenmesi, iletişimin sağlanması, yarışmanın ve ilgili fuarın tanıtılması amacıyla mevzuat gereği temin edilerek veri sorumlusunun sorumluluklarının ifası için veri kayıt sistemine işlenmesi, bunların muhasebeleştirme işlemlerinin (mali işlemler) gerçekleştirilmesi, ticari mali, hukuki ve sosyal iş ve hedeflerimizin tespiti ve uygulanması amacı ile gerekli olan süre kadar ve muhafaza edilmesi şartıyla işlenecektir.

BTSO veri sahibinin açık rızasıyla veya KVK Kanunu’nun 5 ve 6’ncı maddelerinde öngörülen hallerde açık rıza olmaksızın genel ve özel nitelikli kişisel verileri işleyebilmektedir.

BTSO, KVK Kanunu’nun 4’üncü maddesinde sayılan genel ilkelere ve 8 ve 9’uncu maddelerinde öngörülen şartlara uymak ve gerekli güvenlik önlemlerini almak kaydıyla, işbu şartnamenin “Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları” başlığı altında gösterilen amaçlar ile kişisel verileri yurt içi ve yurt dışındaki üçüncü kişilere aktarabilir ve yurt içi ve yurt dışında bulunan sunucularda veya diğer elektronik ortamlarda işleyip saklayabilir.

Bu kapsamda kişisel verilerim, BTSO’nun faaliyetlerini yürütebilmesi amacıyla işbirliği yaptığı program ortağı kurum ve kuruluşlarla, verilerin saklanması için hizmetlerinden faydalandığı, fiziksel server ve/veya bulut hizmeti aldığı yurtiçi/yurtdışı kişi ve kurumlarla, ticari elektronik iletilerin gönderilmesi konusunda hizmet aldığı yurtiçi/yurtdışı firmalarla paylaşılabilir.

Hukuken daha uzun bir sürenin gerekli kılındığı veya daha uzun bir süreye izin verildiği durumlar hariç olmak üzere, BTSO kişisel verileri yalnızca işbu şartnamede belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için gerekli olan süre zarfında elinde bulundurabilir.

BTSO işbu Kişisel Verilerin Korunması’nda her zaman değişiklik yapabileceğini ve BTSO’nun yaptığı değişiklikler sitesi üzerinden bildirilebileceğini kabul ederim. Bu sebeple güncel versiyona ilgili internet sitesinden takip edeceğimi kabul ederim.

(2)2. Kişisel verilerin aktarılacağı gerçek ve tüzel kişi kategorisi ve hangi amaçla aktarılabileceği

Katılımcının Kişisel verilerinin aktarılacağı gerçek ve tüzel kişi kategorisi

– BTSO Yönetim Kurulu üyeleriyle,

– BTSO’nun 4.Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması kapsamında ilgili tüm idari, ticari ve sosyal birimleri ve Şubeleri ile bilgi işlem birimlerinde yönetim ve/veya temsil yetkisine sahip çalışanları,

– BTSO Üst kuruluşları ve İdari birimlerle, Diğer bağlı kuruluşlarla,

– İş birliği içinde olunan kurumlar ve kuruluşlar ile çalışanları ve kamu kurum ve kuruluşları, denetim ve gözetim kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler ve özel hukuk tüzel kişileriyle,

– BTSO üyelerine Katılımcının Kişisel verilerinin aktarılabileceği

Katılımcı, kişisel verilerinin aşağıdaki amaçlarla, yurt içi ve yurt dışına aktarılmasına açık rızasının olduğunu kabul etmektedir:

– Kanun hükmü: Katılımcıya ait kimlik ve öğretim durumu ve şartnamede belirtilen hususlarda kişisel bilgilerinin kanun gereği tutulması.

– İletişimin sağlanması: İletişim kurulması için adres bilgilerinin kaydedilmesi.

– Hakkın tesisi, korunması, kullanılması: Katılımcıya ait gerekli bilgilerin yarışma konusu mevzuattan kaynaklanacak olası hukuki başvurmalar nedeniyle dava zamanaşımı boyunca saklanması

– Meşru menfaat: Katılımcıya ödül verilmesi amacıyla veri işlenmesi.

(2)3. Katılımcıya ait kişisel verileri toplamanın yöntemi ve hukuki sebebi

Katılımcıya ait kişisel verileri toplamanın hukuki sebebi

Katılımcıya ait kişisel veri toplamanın hukuki sebebi Veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olmasıdır.

(2) Veri sorumlusuna başvuru

Katılımcı, KVKK belirtilen haklar kapsamında taleplerini, yazılı olarak veya kayıtlı elektronik posta (KEP) adresi (btso@hs02.kep.tr), güvenli elektronik imza, mobil imza ya da tarafınızdan Veri Sorumlusuna bildirilen ve Veri Sorumlusu sisteminde kayıtlı bulunan elektronik posta adresini kullanmak suretiyle veya başvuru amacına yönelik geliştirilmiş bir yazılım ya da uygulama vasıtasıyla Veri Sorumlusu’na iletebilir.

Katılımcı tarafından yapılacak bu başvuruda aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerin bulunması zorunludur;

 1. a) İsim, soyisim ve başvuru yazılı ise imza,
 2. b) Türkiye Cumhuriyeti (Kısaca “T.C.”) T.C. vatandaşları için T.C. kimlik numarası, K.K.T.C. vatandaşları için K.K.T.C. kimlik numarası, yabancılar için uyruğu, pasaport numarası veya varsa kimlik numarası,
 3. c) Tebligata esas yerleşim yeri veya iş yeri adresi,

ç) Varsa bildirime esas elektronik posta adresi, telefon ve faks numarası,

 1. d) Talep konusu. Başvurunun konusuna ilişkin bilgi ve belgeler başvuruya eklenmelidir.

(3) Katılımcının yazılı başvurusunda, Veri Sorumlusuna veya temsilcisine evrakın tebliğ edildiği tarih, başvuru tarihidir. Diğer yöntemlerle yapılan başvurularda; başvurunun Veri Sorumlusuna ulaştığı tarih, başvuru tarihi olarak kabul edilir.

İşbu bilgilendirme yazısı şartnamenin eki niteliğindedir. İşbu aydınlatılma yazısında belirtilen hak ve sorumluluklar veri sahibi kişi tarafından anlaşılmış olarak tamamen kendi rızasıyla şartnamede belirtilen kişisel verilerini verdiğini teyit etmek üzere kişisel veri sahibi katılımcı tarafından aşağıdaki imza ile onaylanmıştır.

Okudum, bilgi edindim ve verilerimin Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından işlenmesine, kullanılmasına, yayımlanmasına ve ilgili kişilerle paylaşılmasına muvafakatim vardır.

Adı Soyadı : ……………………………..

İmza       : ………………………………..

Tarih      : …………………………………